HABERLER
  • Son Güncelleme : 02.07.2024 11:35
  • Haber Giriş : 27.06.2024 15:49
  • Etkinlik : 25.06.2024

Avukata Saldırı Yargıya ve Yurttaşa Saldırıdır, Meslektaşımıza Yapılan Saldırıyı Lanetliyoruz


25.06.2024 tarihinde haciz işlemi sırasında meslektaşımız Av. Mensur Çil, sadece mesleğini icra etmesi sebebiyle şüpheli A.A. ve diğerleri tarafından sopalarla saldırıya uğramış ve yaralanmıştır. Akabinde merkezimiz tarafından meslektaşımıza ifade sırasında destek verilmiş ve yakalanan 1 şüpheli tutuklama talebiyle Sulh Ceza Hakimliğine sevk edilmiştir. Bakırköy 6. Sulh Ceza Hakimliği tarafından şüpheli adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştır. Takibimiz neticesinde savcılık tarafından şüphelinin adli kontrol şartıyla serbest bırakılmasına itiraz edilmiştir. Süreç takibimizde devam etmiş ve itirazı inceleyen Bakırköy 23. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından 26.06.2024 tarihinde Sulh Ceza hakimliğince verilen karar uygun bulunmuş ve itiraz reddedilmiştir.

Verilen bu karar kabul edilemez. Bu ve benzeri kararlar Avukata saldırıyı normalleştirmekten ve Avukatı hedef göstermekten başka bir sonuç doğurmayacaktır. Yargı memsuplarını, aynı eyleme maruz kalmaları durumunda
ne karar vereceklerini
düşünmelerini şiddetle tavsiye ediyoruz.
Kamu görevlisine silahla yaralama eyleminde bulunan kişiye veya kişilere karşı gösterilen bu tutumun hukuka uygunluğunun kabulü mümkün değildir. Şiddetle reddediyoruz.

Avukata karşı her türlü saldırı doğrudan yargıya ve yurttaşa saldırıdır. Avukat, yurttaşın sesidir. Bu sesi kesmeye çalışanlara taviz verilemez, verilmemelidir!

Avukat dosyanın tarafı değil vatandaşın temsilcisidir; VEKİLDİR.

Avukatın rolünü anlamak istemeyenleri açıkça uyarıyoruz. Avukatların sesini kesmeye çalışanlara taviz vermeyeveğiz. Hiçbir baskıya boyun eğmeyeceğiz.
Avukat ancak avukatlık mesleğine ve hukuka saygılı bir devlette ve toplumda mesleğini gereği gibi ifa edebilir. Yaşam hakkına, vücut bütünlüğüne, kişiliğine ve mesleki kimliğine yönelik saldırılara karşı sürekli savunma halinde olan Avukatların bu baskıdan ve kuşatmadan kurtuluşu ancak mesleki dayanışma ve omuz omuza mücadele ile mümkün olacaktır.

AVUKATLARA KARŞI SİSTEMATİK ŞİDDETİN SON BULMASI İÇİN YETKİLİLERİ GÖREVE ÇAĞIRIYORUZ

Gelinen noktada Avukatlar mesleklerini özgürce ifa edebilmesi mümkün değildir. Türkiye Büyük Millet Meclisi, Adalet Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı’nı Avukatların özgürce görevlerini ifa edebilmeleri ile savunma hakkı ve hak arama hürriyetinin devamlılığının korunması için göreve davet ediyoruz. Yaralanan meslektaşımıza acil şifalar diliyor ve saldırıyı lanetliyoruz. Adliyelerde, haciz ve keşif mahallerinde özetle görevini yerine getirdiği her yerde Avukatların yani Savunma makamının güvenliğinin sağlanması adına Cumhuriyet Başsavcılıklarını göreve davet ediyoruz. Savunma tehlikedeyse yurttaş tehlikededir.
Meslektaşımızla dayanışma içinde hukuki süreci takip edeceğimizi, meslektaşlarımızın yanında olduğumuzu, şiddetin ve baskının Avukatları yıldırmayacağını, Avukatların görevlerini yapmaktan geri durdurmayacağını, şiddete teslim olmayacağımızı ve şüphelilerin gereken cezayı almaları için süreci sonuna kadar takip edeceğimizi kamuoyuna duyururuz.

İSTANBUL BAROSU AVUKAT HAKLARI MERKEZİ

YAZDIR
Yükleniyor...