HABERLER
  • Son Güncelleme : 13.03.2024 20:19
  • Haber Giriş : 14.03.2024 18:35
  • Etkinlik : 13.03.2024

İyi Hal İndirimine Gidilmesi, Kamuoyu Vicdanını Sarsmakta ve Adalete Olan İnancı Azaltmaktadır

Site sakinleri tarafından beslenen ve bakılan canımız EROS'u önce asansör içerisinde tekmeleyen ve devamında takip ederek kaçmasını engelleyip 6 DAKİKA BOYUNCA koridorda defalarca tekmeleyerek katleden Sanık hakkında verilen karar; CEZA DEĞİL, ÖDÜLDÜR!

Sanık, canımız EROS'u kasten öldürdü; bu husus dosyada bulunan görüntüler ile sabit olup hiçbir şüphe barındırmamaktadır.

Yaşanan vahşet; hayvan haklarının ihlaline yönelik, toplumsal güvenliğe kasteden, kamu vicdanını derinden yaralayan ve toplumda infial yaratan bir olaydır.

Mağdurun CANLARIMIZ OLAN HAYVANLAR olduğu birçok dosyada olduğu gibi bu dosyada da etkin bir yargılama yapılmadı ve sanığa adeta ödül gibi suç işlemesi konusunda cesaretlendirici bir karar verildi.

İYİ HAL İNDİRİMİNE GİDİLMESİ, KAMUOYU VİCDANINI SARSMAKTA ve ADALETE OLAN İNANCI AZALTMAKTADIR.

Sanığın dosyaya yansıyan görüntülerdeki insanlık dışı kişiliği ve suça konu eylemi işleyiş biçimi dikkate alındığında; sanığın en üst sınırdan cezalandırılması gerekmektedir.

İşlenen suç ile verilen cezalar arasında orantısızlık olması ya da hiç ceza verilmemesi durumunda; bu tür eylemlerin önlenmesini sağlayabilecek caydırıcı bir etki ortaya koymaktan oldukça uzak kalınmaktadır.

Tüm bu hususlar dikkate alındığında; kastın yoğunluğu ve suçun işleniş biçimi dikkate alınmadan üst sınırdan uzaklaşarak verilen hapis cezası, sanığın ıslah edilme zaruriyeti irdelenmeden cezada iyi hal indirimine gidilmesi ASLA KABUL EDİLMEZ!

İyi hal indirimi olarak bilinen takdiri indirim nedenlerinin bu dosyada varlığından söz edilemez. Sanığın ceza alma korkusu ile yaptığı göstermelik “saygılı” davranışlarının takdiri indirime sebebiyet vermesi hukuka ve vicdana aykırıdır.

5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu uyarınca güvence altına alınan yaşam hakkına canavarca hislerle saldırıda bulunan sanık hakkında; ÖDÜL OLARAK verilen 2 YIL 6 AY HAPİS CEZASI ve buna uygulanan takdiri İNDİRİMİN KALDIRILMASI ve Kanunda üst sınır olan 4 YIL HAPİS CEZASININ hiçbir takdiri indirim sebebine yer verilmeksizin TAYİNİ ile TUTUKLANMASI gerekmektedir.

Sanığın EN ÜST SINIRDAN CEZALANDIRILIP TUTUKLANMASI ve VİCDANLARIN TESKİN EDİLMESİ için gerekli kanun yollarına başvuracağımızı ve SESSİZ CANLARA SES OLMAYA devam edeceğimizi kamuoyuna saygıyla duyururuz.

Av.Hafize Hilal Koçak, Av.Bahtiyar Güner, Av.Eda Haspolat Muslu, Av.İlke Alkaç, Av.Sare Nur Çavuşoğlu ve tüm Hayvan Hakları Merkezi üyesi avukatlarımıza teşekkür ederiz.

#ErosİçinAdalet
#SokakHayvanlarıSahipsizDeğildir

İSTANBUL BAROSU
HAYVAN HAKLARI MERKEZİ

YAZDIR
Yükleniyor...