HABERLER
  • Son Güncelleme : 22.11.2023 15:34
  • Haber Giriş : 20.11.2023 02:15
  • Etkinlik : 20.11.2023

Tüm Dünyanın Gözleri Önünde Zulme Maruz Bırakılan Çocukların Çığlıklarının Gölgesinde Geçen Bir Dünya Çocuk Hakları Günü

20 Kasım 1989 tarihinde, Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda Çocuk Hakları Sözleşmesi oybirliği ile kabul edilmiş, 1995 senesinde ise bu sözleşme Türkiye’de de yürürlüğe girmiştir.

Sözleşmenin tarafı olan ülkeler tarafından, bu sözleşmenin imza tarihi olan 20 Kasım ;  dünya çapında çocuk hak ve menfaatlerinin ihlallerine dair bir farkındalık,  çocukların bir ve biricik oluşunun önemini vurgulamak  ve yine çocukların refahını artırmak için bir anımsatıcı, doğru olanı belirtme mahiyetinde bir gündür.

2023 senesinin 20 Kasım’ı ise Gazze’de eşi görülmemiş bir felaket ve zulmü kaydetmekte,  adeta tüm dünyanın gözü önünde bir vahşete tanıklık etmektedir.

Yine 2023 senesinin 20 Kasım’ı, ülkemizde uzun yıllardır eşi görülmemiş bir ekonomik daralma ve türlü krizlere seyirci olmakta, bu süreçte bir çok çocuğun gelecek kaygısı ve kötü yaşam koşullarında çocukluklarını “sürdürmeye çalışmalarına” tanık olmaktadır.

2023 senesinin 20 Kasım’ı tüm bunların yanı sıra kendisine tarikat diyen sözde oluşumlarca çocukların her anlamda istismar edilmelerine, evlendirilmelerine ve adeta çocukluklarının yasaklı olduğu bir döneme de tanıklık etmektedir.

Tarih bu; seyreder ve kaydeder. Tarihi değiştirecek ya da yazacak olanlar ise bizleriz. Biz, İstanbul Barosu olarak dün olduğu gibi bugün de yaşanan tüm ihlallerin karşısında, toplumun ve cumhuriyetimizin bize yüklediği bütün sorumlulukların bilincinde bir şekilde ülkemiz başta olmak üzere tüm dünya çocuklarının refahı ve hakkı için mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğiz.

İstanbul Barosu Çocuk Hakları Merkezi

YAZDIR
Yükleniyor...