HABERLER
  • Son Güncelleme : 14.09.2023 12:01
  • Haber Giriş : 18.09.2023 19:21
  • Etkinlik : 18.09.2023

Gaziler Günü Kutlu Olsun

23 Ağustos 1921-13 Eylül 1921 tarihleri arasında yirmi iki gün süren ve Türk ordusunun zaferiyle sonuçlanan Sakarya Meydan Muharebesi’nden sonra 19 Eylül 1921 günü Büyük Önder'e TBMM tarafından Gazilik unvanı ve Müşirlik (Mareşallik) rütbesi verilmiştir. Atatürk, yaptığı teşekkür konuşmasında övgülerin gerçek muhatabının ordumuz olduğunu söylemiştir:

“Saygıdeğer arkadaşlar! Türkiye Büyük Millet Meclisi ordusunun Sakarya’da kazanmış olduğu zaferi dolayısıyla birkaç gün önce Yüce Meclisinizden yapılan tebriklere ancak bugün teşekkürlerimi sunmak fırsatına sahip oluyorum. Aynı zamanda bugün benim şahsıma vermiş olduğunuz unvan ve rütbeden dolayı özellikle borçlu olduğum teşekkürlerimi arz ederim. Kazanılan bu başarı Yüce Heyetin iradesiyle kuvvet bulan ordumuzun iradesi sayesinde düşman ordusunun iradesinin kırılması suretiyle gerçekleşmiştir. Bundan dolayı övgülerinizin gerçek muhatabı yine ordumuzdur. Bunun için ordu namına da, kendi namıma da arz ettiğim teşekkürlerimi ilave olarak tekrar etmeyi bir vazife sayarım.”

19 Eylül Gaziler Günü’nde Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Millî Mücadele kahramanlarını saygı ve minnetle anıyor, tüm Gazilerimize şükranlarımızı sunuyoruz.

İstanbul Barosu
Cumhuriyet Araştırmaları Merkezi

YAZDIR
Yükleniyor...