HABERLER
  • Son Güncelleme : 30.05.2023 13:39
  • Haber Giriş : 01.06.2023 10:48
  • Etkinlik : 01.06.2023

Av. Zeycan Balcı'nın Belini Kıran Polise 1 yıl 11 ay 12 gün Hapis Cezası ve Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılması Kararı Verildi

İstanbul Çağlayan Adliyesi C giriş kapısı önünde 30 Mart 2016’da gerçekleştirilen basın açıklaması için bir araya gelen avukatlara yönelik kolluk müdahalesinde beli kırılan Av. Zeycan Balcı’nın, beline tekme atan polis memurunun yargılandığı İstanbul 22. Asliye Ceza Mahkemesi’nin 31 Mayıs 2023 tarihinde gerçekleştirilen 14. duruşmasında; polis memuruna 1 yıl 11 ay 12 gün hapis cezası verildi. Hükmün açıklanması geri bırakıldı.

Duruşmaya, İstanbul Barosu adına Baro Yönetim Kurulu Üyeleri Av. Bahar Ünlüer Öztürk ve Av. Hüseyin Köprülü ile İstanbul Barosu Avukat Hakları Merkezi Sözcüsü Av. Ramazan Çakmakcı,

Merkez Yürütme Kurulu Üyeleri Av. Arife Gökkaya Dinç ve Av. Ali Başaran, Merkez Üyeleri Av. Ali Emre Deşat ve Av. Rümeysa Kaboğlu katıldılar.

Duruşmada, TBB Başkan Yardımcısı Av. Gürkan Altun, Çanakkale Barosu Başkanı Av. Hande Keskin, Tekirdağ Barosu Başkanı Av. Egemen Gürcün, Antalya Barosu Başkan Yardımcısı Av. Mehmet Fettahoğlu, Bursa Barosu Başkan Yardımcısı Av. Aslı Evke Yetkin ve İnsan Hakları Merkezi Başkanı Av. Kemal Özgür Yetkin, Ankara Barosu Yönetim Kurulu Üyesi Av. Zeynep Tepegöz ve TODAM üyesi Av. Abdullah İkbal Aslantaş, İzmir Barosu Yönetim Kurulu Üyesi Av. Şefika Yıldırım Sert, TBB Avukat Hakları Merkezi Yürütme Kurulu Üyesi Av. Abdullah Onur Eyüboğlu ile hukuk örgütleri hazır bulundu.

Polisin uyguladığı şiddetin avukat meslektaşımıza verdiği zararın büyüklüğü karşısında polise verilen cezanın düşüklüğü ve hükmün açıklanmasının geri bırakılması polisin hukuka aykırı fillerine uzun yıllardır uygulanan cezasızlık politikasının devamının yeni bir örneği olarak vicdanlarda kabul görmemektedir.

Polis şiddetinin her gün  artarak devam ettiği ülkemizde verilen bu hükmün polis üzerinde hiçbir caydırıcılığı olmayacağı açıktır.

Bu davadaki tek olumlu şeyin avukatlara yönelik şiddete karşı 7 yılı aşkın süredir kesintisiz süren meslektaş dayanışması olduğunun bilinciyle İstanbul Barosu Avukat Hakları Merkezi’nin her zaman  meslektaşlarıyla dayanışma içinde olmaya devam edeceğini  kamuoyuna duyururuz.

İSTANBUL BAROSU AVUKAT HAKLARI MERKEZİ

YAZDIR
Yükleniyor...