HABERLER
  • Son Güncelleme : 29.05.2023 10:52
  • Haber Giriş : 29.05.2023 15:21
  • Etkinlik : 29.05.2023

Seçimde Gönüllü Olarak Çalışan Tüm Meslektaşlarımıza Teşekkür Ederiz

Avukatlar Cumhuriyetin, Demokrasinin, Hukukun Üstünlüğünün ve Hukuk Devletinin Teminatıdır

İstanbul Barosu 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı Seçimi ikinci tur oylamasında, seçimin hukuki güvenliğinin sağlanması ve yurttaşlarımızın seçme ve seçilme hakkının hukuka uygun bir biçimde kullanılması için yoğun bir emek vermiştir.

Baromuz nezdinde Seçim Hukuku ve Seçim Güvenliği Komisyonu oluşturulmuştur. 14 Mayıs’ta olduğu gibi 28 Mayıs seçiminde de seçim hukukuna ilişkin çalışmalar yapılmış, basılı ve dijital yayınlar aracılığıyla bilgilendirmelerde bulunulmuştur.
Meslektaşlarımız; okullarda seçim hukukunun eksiksiz bir şekilde uygulanması için çaba sarf etmiş, Baro merkezimizde oluşturulan Seçim Güvenliği Yardım Masası’nda sabah saat 06.00’dan itibaren gün boyunca 1.210 telefon aramasına yanıt vermiştir.
Seçim güvenliğinde okullarda görev alan 1.500 avukat arasında 3 bölge bazlı oluşturulan WhatsApp gruplarından gelen sorular yanıtlanmıştır.
Avukat desteği talep edilen okullara meslektaşlarımız yönlendirilmiştir.

Okullarda görev yapan meslektaşlarımızın karşılaştığı sorunlara ve engellemelere Baro Yönetim Kurulu Üyelerimiz ve Avukat Hakları Merkezimiz tarafından yerinde müdahalede bulunulmuştur.

28 Mayıs seçim süreci boyunca sahada olanlar başta olmak üzere görev alan tüm meslektaşlarımıza ve Baro personelimize İstanbul Barosu Yönetim Kurulu olarak teşekkür ederiz.

Cumhuriyet ve Demokrasi İstanbul Barosu’nun duruşudur ve vazgeçilmezidir. 145 yıllık çizgimize uygun olarak, Cumhuriyetimizin 100. yılında; demokrasi,  hukukun üstünlüğü, hukuk devleti ve insan hakları için hep birlikte çalışmayı sürdüreceğiz.

Meslektaşlarımıza saygıyla duyururuz.

İstanbul Barosu Yönetim Kurulu adına
Av. Filiz SARAÇ
Başkan

YAZDIR
Yükleniyor...