HABERLER
  • Son Güncelleme : 22.03.2023 20:58
  • Haber Giriş : 18.03.2023 15:44
  • Etkinlik : 18.03.2023

Çanakkale Şehitlerimizi Saygı ve Minnetle Andık

18 Mart Çanakkale Zaferi'nin 108. yıl dönümü nedeniyle Edirnekapı Şehitliği’nde tören düzenlendi. Edirnekapı Şehitliği'ndeki resmi törene, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, 3. Kolordu Komutanı Korgeneral Levent Ergün, İstanbul Barosu Başkanı Av. Filiz Saraç, Yönetim Kurulu Üyeleri Av. Gülderen Zerrin Kavak Yıldırım, Av. Sinan Naipoğlu ve Av. Elif Çalışkan,  İstanbul İl Emniyet Müdürü Zafer Aktaş, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, gaziler, şehit yakınları ve vatandaşlar katıldı.

Şehitler Anıtı'na çelenk bırakılması ile başlayan tören, tören mangasının silah atışı, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından İstanbul Valisinin anıt özel defterini imzalaması, Harp Malulü Gaziler, Şehit, Dul ve Yetimleri Derneği Başkanının konuşması izledi.

Vali Yerlikaya konuşmasında, "Anafartalar kahramanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün ifadeleriyle, Çanakkale Zaferi, Türk askerinin ruh kudretini gösteren şayan, hayret ve tebrik bir misaldir. Emin olmalısınız ki, Çanakkale muharebelerini kazandıran bu yüksek ruhtur. Milli şairimiz Akif'in ifadesiyle, 'Tarihe bile sığmayan kahramanlarımız, Çanakkale'yi geçilmez kılmış bu büyük zaferi tarihimize altın harflerle yazdırmıştır. Bu zafer, milletimizin istiklal ve istikbal mücadelesinin en büyük kaynağıdır. Bu vesileyle başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere silah arkadaşlarını, istiklalimiz ve istikbalimiz için şahadete eren tüm şehitlerimizi ve gazilik onurunu yaşayan tüm kahramanlarımızı rahmet minnet ve şükranla anıyoruz" dedi.

YAZDIR
Yükleniyor...