HABERLER
  • Son Güncelleme : 04.10.2022 09:24
  • Haber Giriş : 30.09.2022 21:11
  • Etkinlik : 30.09.2022

Bu Kez Tutuklama

29.09.2022 günü baromuz üyesi meslektaşımız Av. Osman GÖNÜLTAŞ görevini ifa ederken haciz mahalinde borçlunun silahlı saldırısına uğramıştır. Saldırıdan şans eseri yara almadan kurtulan meslektaşımızın sağlık durumu iyidir. Saldırgan gözaltına alınmış olup İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından olayla ilgili soruşturma başlatılmıştır. Saldırgan İstanbul Barosu ve İstanbul Barosu Avukat Hakları Merkezi'nin hassasiyeti neticesinde tutuklanarak cezaevine gönderilmiştir.

Bu açıklamayı bir meslektaşımızın kaybı açıklaması olmaktan çıkaran tek şey meslektaşımızın ve icra memurunun şansıdır.

Daha yeni, bir meslektaşımızın Antalya’da bıçaklı saldırıya uğraması, meslektaşımızı öldürmeye çalışan saldırganın ifadesinin ardından serbest bırakılması bu ve benzeri saldırganları cesaretlendirmekte ve meslektaşlarımıza saldırıları artırmaktadır.

Avukatlık Kanunu’nun 57. Maddesinin açık hükmüne rağmen yasayı uygulamakta fazla istekli olmayan yargı unsurlarının da bu saldırıların artışındaki unsurlardan biri olduğunun kabulü gerekmektedir. Unutulmamalıdır ki, avukata sıkılan kurşun aslında hak arama özgürlüğüne, bağımsız ve tarafsız yargıya ve savunma hakkına sıkılmıştır.

İstanbul Barosu ve İstanbul Barosu Avukat Hakları Merkezi olarak konunun hassasiyetle takipçisi olduğumuzu kamuoyuna duyurur meslektaşımıza ve icra memuruna geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.

YAZDIR
Yükleniyor...