HABERLER
  • Son Güncelleme : 11.12.2020 14:01
  • Haber Giriş : 13.12.2020 20:37
  • Etkinlik : 13.12.2020

Kadınların Maruz Kaldıkları Taciz ve Cinsel Saldırıları İfşa Etmeleri Bir Haktır

İSTANBUL BAROSU KADIN HAKLARI MERKEZİ BASIN AÇIKLAMASI

Bir süredir kadınlar kadın dayanışmasından aldıkları güç ve cesaretle sosyal medya üzerinden uğradıkları tacizleri, cinsel saldırıları ve bunları yapan erkekleri ifşa etmekteler. Ülkemizde erkek egemen anlayışın hakim olduğu ve özellikle imtiyazlı erkeklerin güçlerinden ne kadar korkulduğu ortadayken, bu cesur kadınların beyanları esas alınmalı ve derhal gerekli yasal işlemler başlatılmalıdır.

Türkiye’nin taraf olduğu uluslararası sözleşmeler ve ulusal mevzuatımız devlete şiddetin önlenmesi, etkin soruşturma yapılması, şiddet uygulayanın cezalandırılması, şiddet mağdurunun korunması, zararın tazmin edilmesi ve destek politikalarının oluşturulması yükümlülüğünü vermektedir. Bu noktada devletin en önemli görevi kadına yönelik her türlü şiddetin ortadan kaldırılması , kadınların yargı sistemine güvenmelerinin sağlanması ve adalete erişimlerinin kolaylaştırılmasıdır.

Sözleşmelerin ve kanunların etkin uygulanmaması nedeniyle kadınlar kamusal, toplumsal ve özel alanda uğradıkları şiddeti dile getirmekten korkmakta ve geri durmaktadırlar. Şiddetin önlenmesi ve gerçek korumanın sağlanabilmesi için “KADININ BEYANI ESASTIR” ilkesi adalet sistemine tam olarak dahil edilmeli, kadının şiddete, tacize, cinsel saldırıya veya tecavüze uğradığı yönündeki beyanı esas alınarak etkin bir soruşturma yapılmalı ve failler en ağır şekilde cezalandırılmalıdır.  Bu noktada İstanbul Barosu Kadın hakları Merkezi olarak gerek mevzuatın etkin uygulanması, gerekse adalete erişimin kadınlar için daha kolay hale gelmesi adına tüm gücümüzle mücadele ettiğimizi yinelemekteyiz.

Sevgili kadınlar cesaretinizi kaybetmeyin. Yalnız değilsiniz. İstanbul Barosu Kadın hakları Merkezi olarak her zaman yanınızdayız.

İstanbul Barosu Kadın Hakları Merkezi

YAZDIR
Yükleniyor...