HABERLER
  • Son Güncelleme : 26.11.2019 19:42
  • Haber Giriş : 29.11.2019 14:20
  • Etkinlik : 27.11.2019

Dış Ticaret, Kişisel Verilerin Korunması, Teknolojik Gelişmeler ve Hukuk

İstanbul Barosu Lojistik ve Taşıma Hukuku Komisyonunca düzenlenen ‘Dış Ticaret, Kişisel Verilerin Korunması, Teknolojik Gelişmeler ve Hukuk’ konulu panel, 27 Kasım 2019 Çarşamba günü saat 13.00’de baromuz merkez bina konferans salonunda yapıldı. Panelde özellikle, Incoterms 2020, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu, Teknolojik Gelişmeler ve Blokchain Teknolojisi üzerinde duruldu.

İstanbul Barosu Lojistik ve taşıma Hukuku Komisyonu Başkanı Av. Egemen Gürsel Ankaralı, açılış konuşmasından önce komisyon çalışmaları hakkında bilgi verdi ve panel oturumları hakkında açıklamalarda bulundu.

Panelin açılış konuşmasını yapan İstanbul Barosu Başkanı Av. Mehmet Durakoğlu, “Özellikle incoterms 2020 değişikliklerinin ortaya çıkarabileceği durumlar, bizim uygulamada sorun olarak gördüğümüz bazı şeyleri değiştirecek mi değiştiremeyecek mi, bunlara bakış açılarımızda önemli şeyler olacağını umuyorum. Öyle anlaşılıyor ki, şimdi incoterms 2020 kavramını kullanmamız, eski ile birlikte yeninin ne kadar farklılaşacağını da ortaya koyacaktır diye düşünüyorum” dedi.

Kripto paraların yaşamımıza ne kadar gireceği konusunun önem kazanmaya başladığını belirten Durakoğlu,  kripto paralarla navlun öücretleri yavaş yavaş ödenmeye başladığına göre, başka bir dünyaya doğru gidildiğini, o nedenle bu dünyaya hazırlıklı olunması gerektiğinin altını çizdi.

Kişisel Verilerin Korunması Kanununun getirdiği yeni düzenlemelerle şirket avukatlarının ilişkisine değinen Durakoğlu konuşmasını şöyle tamamladı: “Bugünlerde şirketlerde en fazla konuşulan konunun Kişisel Verilerin Koruması Kanunu ile getirilen düzenlemelerin şirketlere adapte edilmesi olduğuna göre, bu da hepimiz için çok önemli konuyu oluşturuyor. Bu durum şirket avukatlarını yakından ilgilendiriyor, çünkü onlara bir takım sorumluluklar getiriyor. Bu sorumluluk gereği, ortaya çıkabilecek sorunu erken karşılamak gibi bir yükümlülüğün bulunduğuna inanıyorum”.

Açılış konuşmasının tamamlanmasından sonra panel oturumlarına geçildi. İlk oturumu İstanbul Barosu Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Av. Muazzez Yılmaz yönetti.

Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nuray Ekşi, Incoterms 2020 ile getirilen yenilikler üzerinde durdu. Ekşi, 1936'dan beri ICC tarafından yayınlanan Incoterms kurallarının, malların satışı için sözleşmelerde kullanımı yoluyla uluslararası ticaretin ayrılmaz bir parçası haline gelen ve uluslararası ticarette yasal kesinlikleri arttıran önemli bir araç olduğunu belirtti.

Dış Ticaret Danışmanı, ICC Türkiye Bankacılık Komisyonu Başkanı Abdurrahman Özalp, Incoterms 2020’nin kullanılması riskleri ve ödeme yöntemleriyle ilişkisini anlattı. Son zamanlarda dolandırıcılık olaylarının arttığına dikkat çeken Özalp, ihracatçıların da bazı şeylere dikkat etmedikleri zaman dolandırıldıklarını bildirdi.

İkinci oturumu İstanbul Barosu Başkan Yardımcısı Av. Nazan Moroğlu yönetti.

Bu oturumda konuşan Bahçeşehir Üniversitesi Dr. Öğretim Üyesi Dr. Av. Çiğdem Ayözger Öngün, Blockchain teknolojisi ve kişisel verilerin korunması konusunu ele aldı. Ayözger, blokchain’in insanlara güvenilir yeni bir dünya kurmak istediğini, bu takdirde kişisel verilerin paylaşımının gerektiğini, kişisel verilerin şirketlerin ve geleceği için önem taşıdığını bildirdi.

İstanbul Barosu Banka ve Finans Komisyonu Başkanı Av. Ayça Aktolga Öztürk de sunumunda blokchain Teknolojisi ve kripto paralar ile Türkiye’de ve uluslararası alandaki yasal yaklaşım üzerinde durdu.

Panelin üçüncü ve son oturumunu İstanbul Barosu Yönetim Kurulu Üyesi Av. Burcu Aslan yönetti.

Bu oturumda konuşan Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. E. Murat Engin, iş ilişkilerinde kişisel verilerin korunması konulu bir sunum yaptı.

Son konuşmacı İstanbul Barosu İş Hukuku Komisyonu Başkanı Av. Hasan Erdem, teknolojik gelişmelerin iş hukukuna yansımaları üzerinde durdu.

Konuşmalardan sonra soru/cevap bölümüne geçildi. Oturum sonlarında konuşmacılara birer Teşekkür Belgesi sunuldu.

YAZDIR
Yükleniyor...