Giriş Tipini boş bıraktınız!

Sicil No'yu boş bıraktınız!

Kullanıcı Adını boş bıraktınız!

Şifrenizi boş bıraktınız!

Kapat

Unvanı boş bıraktınız!

Sicil No'yu boş bıraktınız!

T.C Kimlik No'yu boş bıraktınız!

Kullanıcı adını boş bıraktınız!

Kapat

Şifremi Unuttum işlemi tamamlandığında kayıtlı cep telefonu numaranıza Kullanıcı Adı ve Şifreniz gönderilir

Unvanı boş bıraktınız!

Sicil No'yu boş bıraktınız!

T.C Kimlik No'yu boş bıraktınız!

Kapat
HABERLER
  • Son Güncelleme : 16.08.2019 11:39
  • Haber Giriş : 23.07.2019 11:27
  • Etkinlik : 24.07.2019

Lozan Antlaşması’nın 96. Yılı

Mustafa Kemal Atatürk’ün “Türk tarihinin dönüm noktası” olarak adlandırdığı Lozan Barış Antlaşması, Türk Devletinin uluslararası alanda siyasal, hukuksal ve ekonomik ilişkilerinin yeniden düzenlendiği bir diplomasi zaferidir. 

Lozan Antlaşması, öncelikle bir eşitlik belgesidir. Diğer devletlerle eşit bir müzakere süreci yürütülmesinde kararlılık gösterilmiş ve imzalanmıştır. Bugün de yürürlüğünü korumaktadır.

Lozan Antlaşması, bir siyasal bağımsızlık belgesidir. Türkiye’nin bağımsız bir devlet olarak tanınmasını sağlayan ve bunu uluslararası alanda tescil eden belgedir. Lozan antlaşmasından üç ay sonra da Cumhuriyet ilan edilmiştir. 

Lozan Antlaşması, bir ekonomik bağımsızlık belgesidir.  Lozan’da kapitülasyonların kaldırılması kararı alınmıştır.

Lozan bir Barış Antlaşması olmasının yanında bir yol haritasıdır ve pusula “Demokratik, Laik Hukuk Devletini ve Çağdaş Uygarlığı” göstermiş ve göstermeye devam etmektedir.

Lozan Antlaşması, tarihin hiçbir döneminde boyunduruk altına girmemiş bir milletin emperyalistler tarafından etkisizleştirilip tarih sahnesinden silinmesine, Anadolu’yu üç parçaya bölme amaçlarına ve Sevr Antlaşması’na karşı başlatılan isyanın zaferle sonuçlandığını gösteren tarihi bir belgedir.

Sevr’den Lozan’a, Lozan’dan BOP’a”... Bu iki süreci iyi okumamız gereklidir…

İstanbul Barosu olarak, 96. Yıldönümünde Lozan Antlaşması’nın önemine bir kez daha vurgu yaparken, demokratik laik cumhuriyetimizi özgür, bağımsız ve hukukla donanmış bir ülke olma mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğimizi kamuoyuna saygıyla duyururuz.

İSTANBUL BAROSU BAŞKANLIĞI

 

YAZDIR
Yükleniyor...