Giriş Tipini boş bıraktınız!

Sicil No'yu boş bıraktınız!

Kullanıcı Adını boş bıraktınız!

Şifrenizi boş bıraktınız!

Kapat

Ünvanı boş bıraktınız!

Sicil No'yu boş bıraktınız!

T.C Kimlik No'yu boş bıraktınız!

Kullanıcı adını boş bıraktınız!

Kapat

Şifremi Unuttum işlemi tamamlandığında kayıtlı cep telefonu numaranıza Kullanıcı Adı ve Şifreniz gönderilir

Ünvanı boş bıraktınız!

Sicil No'yu boş bıraktınız!

T.C Kimlik No'yu boş bıraktınız!

Kapat
HABERLER
  • Son Güncelleme : 08.02.2018 09:51
  • Haber Giriş : 30.01.2018 17:12
  • Etkinlik : 30.01.2018

Düşünce Özgürlüğü Yargı Güvencesinde Olmalıdır

Türk Tabipler Birliği Merkez Konseyi Üyeleri hakkında, adli makamlarca başlatılan soruşturma sonucunda, bugün yapılan gözaltı işlemi, demokratik hukuk devleti iddiası taşıyan bir devletin uygulama yöntemi olamaz.

İstanbul Barosu olarak Afrin’de devam etmekte olan harekatı, sınır güvenliğimizi tehdit eden terör örgütü ve onun hamisi konumunda bulunan ABD Emperyalizmi ile yapılan meşru bir mücadele olarak tanımlamaktayız.

Ancak, ülkemizde yaşayan herkesin bu görüşte olmasını beklemenin, demokrasi inancı ile bağdaşmadığının da bilincindeyiz. Düşünce farklılıklarının tartışma alanından, adli alanlara kaydırılması, önce hukuka, sonra da demokrasiye çok ciddi zararlar verecektir.

Yargı kurumlarının, siyaset alanında gelişen her türlü tartışmada, kendisini iktidar yanında konumlandırarak soruşturmalar açması ve giderek gözdağı anlamına gelen gözaltılar uygulaması, asla kabul edilemez. Tam da tersine, yargı düşünce özgürlüğünün güvencesi olmalıdır.

Bir hukuk kurumu olarak TTB Bildirisinin suç içermediğini ve bu bağlamda, kriminalize edilecek herhangi bir içerik taşımayan düşünce açıklamasının, arama/gözaltı işlemlerine konu olamayacağını vurgulamak gereği duyuyoruz.

Öyle umuyoruz ki, soruşturma bu noktada, herhangi bir kovuşturma açılmasını gerektirmeden son bulsun…

İSTANBUL BAROSU BAŞKANLIĞI

YAZDIR
Yükleniyor...